♥ Bezplatná zoznamka a chat pre Čechov a Slovákov ♥

Zamilovani-zoznamka-chat-rande-bezplatná zoznamka a chat pre Čechov a Slovákov

Keď sa človek zamiluje…

Poznáte ten intenzívny pocit, ktorý dokáže ovládnuť celé telo pri pohľade alebo myšlienke na iného človeka ? Ten pocit sa volá zamilovanosť. Ako sa prejavuje? Prečo je taká príjemná? Môže pretrvať celý život?

Hlboká náklonnosť
Pocit zaľúbenosti môžeme definovať ako hlbokú náklonnosť, ktorá motivuje človeka k tomu, aby sa snažil zoznámiť a zblížiť s milovanou osobou. Intenzita tejto náklonnosti môže byť rôzna, od slabej až po veľmi silnú a teda ťažko ovládateľnú.
Rodiaca sa láska sa prejavuje mnohými príznakmi, ako sú búšenie srdca, stiahnuté hrdlo, vlhnutie dlaní, či obrovská radosť, ktorá sa nás zmocní pri myšlienke alebo pohľade na milovanú bytosť. Práve tieto príznaky odlišujú lásku od priateľstva.

Mechanizmus lásky
Odborníci, ako sú psychiatri a psychoanalytici zachádzajú ešte ďalej: podľa nich sa zamilovanosť nerodí náhodou. Naše podvedomie si vyberá osobu, s ktorou sa chce rozvíjať. Tvár, hlas, gestikulácia … všetky tieto prvky oživujú zabudnuté emócie, ako napríklad vzťah s matkou, je to ako istý druh dušu liečiaceho návratu do detstva. Všetci vieme, že v stave zaľúbenosti sa naše emócie stávajú intenzívnejšími, rozvíja sa eufória a závislosť, realita sa stáva krajšou, ako by sme žili v krásnom sne… Je tiež bežné, že náš zrak a sluch sa zameriavajú len na to, čo zodpovedá našim očakávaniam. Máme tak tendenciu minimalizovať chyby toho druhého a premietať na neho naše ideály a túžby. Nehovorí sa, že láska oslepuje? Tieto pocity môžu tiež ovplyvniť naše správanie: stávame sa tolerantnejšími a trpezlivejšími k milovanej osobe.


photo : Simon Aubry

Psychologické premeny
Pocit zamilovanosti priťahuje aj záujem vedcov. Pod vplyvom zamilovanosti sa totiž telo stáva miestom skutočného hormonálneho zemetrasenia. Vylučujú sa endorfíny, oxytocín a najmä testosterón, najdôležitejší hormón ovplyvňujúci sexuálne túžby …Všetky tieto hormóny sa masovo uvoľňujú, keď stretneme osobu, do ktorej sa zamilujeme a umožnia nám zbaviť sa zábran, a hľadať fyzické zblíženie.

Rozdiely medzi mužmi a ženami
Vznik emócií a uvoľňovanie hormónov je v podstate u rovnaké u mužov aj u žien, avšak ich vplyv na príslušníkov opačných pohlaví je rôzny.
- Muži: u mužov je “sexuálny rozmer” zamilovanosti oveľa väčší. Testosterón má totiž tendenciu vplývať na ich objektívne myslenie, ich zmýšľanie a hodnotový systém.
- Ženy: ich fungovanie je úplne iné. Hoci pociťujú rovnaké emócie (ako napríklad sexuálnu túžbu), zamilovanosť má u nich skôr efekt “drogy”. Keď je dáma v prítomnosti svojho partnera, v pohotovosti je celý jej emocionálny systém. Naopak, keď jej partner chýba, pociťuje takzvaný “abstinenčný syndróm”.

Trvanie zaľúbenosti
Zaľúbenosť je na začiatku spojená s vášňou (obojstrannou alebo jednostrannou). Tá je však len krátkodobá. Vedci a psychiatri sa zhodujú na fakte, že stav zamilovanosti trvá v priemere len 3 roky. To však neznamená, že hneď po tom zmizne ! Naberá len iný rozmer, založený na nehe, vzájomnom rešpekte a chuti spojiť sa vo vytváraní spoločného projektu (domácnosť, deti). Po vášni teda prichádza na rad rozum, túžba po stabilite. Sexuálny rozmer však pretrváva.
Jedna otázka však stále ostáva nedoriešená: ak raz zaľúbenosť zmizne, môžeme ju zažiť znova? Odpovede sa rôznia. Ako sa vrátiť do stavu emocionálneho tranzu a blaženosti s človekom, ktorý nás sklamal, či dokonca podviedol ? Všetko závisí od životných skúseností každého človeka, a od skutočných dôvodov, ktoré viedli k rozchodu.

Zaľúbenosť je mimoriadne dôležitá pre náš fyzický a psychický rozvoj. Počas života síce môžeme stretnúť veľkú lásku viac krát, najťažšie je však zachovať a udržiavať plameň zamilovanosti v každodennom živote. Starať sa o partnera, snažiť sa stále vyvolávať túžbu a zdieľať spoločné záujmy: to je niekoľko tajomstiev dlhotrvajúcej lásky.

Zdroj: www.aufeminin.com

REGISTRÁCIA ZDARMA
E-mailová adresa

Želaný login

Zvoľte si heslo

Si

hľadáš

Tvoj dátum narodenia


FacebookTwitter

1486